Skip to main content

Pět závodnic z Břeclavi zářilo na mistrovství Evropy v Anadii

Portugalská Anadia hostila od 16. do 20. července 2025 mistrovství Evropy juniorů a kategorie U23 v dráhové cyklistice. Českou republiku reprezentovala i pětice závodnic s břeclavskými kořeny – Beáta Hermanová, Natálie Němcová (obě Sportcomplex Břeclav), a odchovankyně Barbora Němcová, Anna Jaborníková a Ema Benešová.

Závody v Anadii připomínaly atmosférou doslova gladiátorské hry. Na moderním velodromu se během pěti dnů odehrávaly tvrdé souboje v nejrůznějších disciplínách a nevyhnuly se ani pády a krev, zejména v kontaktním madisonu. Česká reprezentace se v silné evropské konkurenci rozhodně neztratila – a zásluhu na tom měly i břeclavské závodnice.

Výsledky břeclavských závodnic:

  • Beáta Hermanová si připsala 8. místo ve vylučovacím závodě juniorek a následně spolu s Vendulou Strakatou vybojovala 5. místo v madisonu – jedné z nejnáročnějších a nejdiváčtějších disciplín celého šampionátu.
  • Natálie Němcová, jako prvoročák mezi juniorkami, absolvovala svou premiéru na ME v bodovacím závodě. Závod odstartovala s velkou odvahou, sbírala body a útočila na čelo. V konkurenci zkušenějších závodnic obsadila solidní 13. místo.
  • Barbora Němcová se výborně prezentovala v závodě žen U23, kde v bodovačce vybojovala výborné 5. místo. Potvrdila tak svou formu a příslušnost k evropské špičce.
  • Ema Benešová se ve svém prvním roce v kategorii juniorek blýskla ve sprinterských disciplínách. V týmovém sprintu dojela se svými kolegyněmi těsně pod stupni vítězů na 4. místě.
  • Anna Jaborníková, zkušená sprinterka a stálá členka reprezentace, podala opět kvalitní výkony. Ve sprintu obsadila 8. místo a v keirinu skončila na 10. příčce. Obě umístění jsou výsledkem vyrovnaných a těsných soubojů s evropskou elitou.

Hodnocení trenéra

Petr Herman, trenér Sportcomplexu Břeclav:
„V Anadii jsme viděli výkony na hranici možností. Naše závodnice ukázaly, že i z malého klubu může vyrůst sportovní kvalita evropské úrovně. Bojovaly srdcem, jely naplno a ve většině případů jen těsně unikly medailovým pozicím. Je to obrovská motivace do dalších sezón – víme, že patříme mezi nejlepší.“

Závěrem

Mistrovství Evropy v Anadii bylo pro českou výpravu i břeclavský sport mimořádně úspěšné. Vystoupení mladých závodnic ukázalo, že česká dráhová cyklistika má budoucnost. I když na medaile tentokrát těsně nedosáhly, jejich výkony zůstávají důkazem kvality, odvahy a dřiny, která za nimi stojí.

 

Text: SCX

Foto: SCX