Skip to main content

Silniční mistrovství se zlatým doublem do Břeclavi

Ve dnech 13. – 16. 8. 2020 se konalo Mistrovství České republiky pro mládežnické kategorie.

Uspořádala ho RKCA v Kyšicích kousek od Plzně a nutno hned na začátek podotknout, že to letos byly nejlépe zabezpečené a uspořádané závody na vysoké úrovni.

mcr pl sil stup

( podium z časovky starších žaček, zleva: Alice Mikulášková, Veronika Jadrná, Štěpánka Dubcová)

Pojďme, ale k samotnému závodění. Novinkou letošního šampionátu byly závody jak mladších žákyň tak i mladších žáků. Krásný počin pořadatele, kdy si konečně i ti nejmladší okusili ty nejvyšší závody u nás a pro mnoho z nich to byla určitě zajímavá zkušenost.

Ve čtvrtek se jely časovky jednotlivců na 10,5 km, kde jsme měli nejmladší zastoupení v podobě Emy Benešové .

Ta se toho nezalekla a s těžkou kopcovitou tratí se poprala skvěle a vyjela 10. místo.

Ve starších žákyních poprvé okusila MČR Sára Hrůzová, která zatím hlavně sbírá zkušenosti a je radost se dívat, jak se učí.

Další zástupkyní ve starších žákyních byla Bea Hermanová, která má raději silniční závody než časovky.

O to krásnější bylo její 8. místo z 30 starších žákyň.

Poslední naší závodnicí ve starších žákyních byla Verča Jadrná, která startovala jako poslední a před sebou měla jednu z největších konkurentek Alici Mikuláškovou. Byla to přetahovaná až do konce závodu, kde jsme nakonec s náskokem 10 sekund  brali zlato.

Ve starších žácích naše barvy hájí Šimon Osička, který má taktéž jako Bea raději silnic.

Jeho úkolem bylo sbírat zkušenosti v tak nabité konkurenci starších žáků v počtu celkem 77 kluků.

Šimon se k tomu postavil čelem a  odevzdal vše co mohl a bylo z toho 68. místo.

Kadetky nás zastupovaly v počtu 7 holek a i zde byla konkurence hodně nabitá. Nejlépe si vedla Áňa Jaborníková na 6. místě a jak sama řekla: "Jsem spokojená, dala jsem do toho vše." Barča Němcová 13., Natka Mikšaníková 18.,  Míša Poulová 19., Verča Zoubková 22., Áďa Hermanová 31.

a Míša Hřebačková 32.

Naši kadeti Šimon a Jakub, se mezitím co holky závodily, poctivě rozjížděli, aby byli na startu dobře rozehřátí. Startovali taktéž na 10,5 km. Kadeti už jsou kategorie hodně nabitá a letos na časovce startoval krásný počet 86 kluků. Šimon se opřel do pedálů a zajel 15. čas a jak sám pak řekl, myslel jsem, že to bude o hodně horší, protože se mi nejelo vůbec dobře. Jakubovi trať vůbec nesedla, ale i přes to všechno bral 36. místo.

mrc sil plz misa

( Michaela Poulová vyráží na trať mistrovské časovky)

Všem šla od trenérů pochvala za to, jak se s těžkou časovkou poprali a zvládli ji.

Po dni volna se v sobotu jelo o tituly mistra republiky v silničním závodě.

Okruh byl opravdu nemilosrdný, kopcovitý, ale spravedlivý.

Emča Benešová startovala z našich závodníků jako první a holky jely jedno kolo v délce 12,1 km.

Holky hned v první třetině závodu byly roztrhané na menší skupinky. Nakonec vyhrála Antonie Cermanová, která všem holkám ujela a dojela uplně sama až do cíle. Naše Ema brala opět krásné 10. místo.

Starší žáci už měli znatelně vetší porci kilometrů a to přesně 4 okruhy a 48,4 km.

Šimon se na silničák těšil, protože jak sám říká, kopce mě baví. V této skupině jsou rozdíly opravdu hodně znatelné, takže úkol zněl jasně: udržet se co nejdéle a pořádně si zazávodit.

To Šimon splnil a dokázal dojet v jedné z menších skupinek. Byla to pro něj určitě velká zkušenost.

Starší žačky jely 2 okruhy a od začátku se moc nezávodilo, holky se spíše rozkoukávaly.

První kolo dojel kompletní peloton. Ovšem hned po nájezdu do druhého kola, hned za obcí v kopci to tak nechtěly nechat holky z Dukly Praha, když nastoupila a ujela Hanka Viková. To se ovšem nelíbilo dalším holkám a do úniku šla Iva Kovaříková nasledovaná naší Veronikou a chyběl kousek a byla by tam i Bea. Náskok nebyl velký, ale byl a holky se rozhodly to jen tak nevzdat  a makat a najely si 16-tivteřinový náskok na hlavní balík, kde ovšem neskutečnou práci odváděla Bea a Duklačka  Vendula Strakatá, které se snažily hlídat další nastupy a pokrývat je. Tato ujetá trojice se snažila ze všech sil, což bylo osudné Hance Vikové, která nevydržela tempo Ivy a Verči a přibližně 3 km před cílem této dvojici odpadla a peloton ji sjel. Náskok prvním dvěma holkám vydržel až do cíle kde si to holky rozdaly ve špurtu na cílové rovince. Více sil, touhy a vůle, zbylo Verči, která v tu chvíli měla druhý titul mistryně  ČR pro Sportcomplex, z čehož měla neskutečnou radost, i když jak sama říkala, bolelo to!!!

mcr pl sil mik

(Veronika podává rozhovor po vyhlášení)

Byly to nervy až do cíle.

Bea dobrou formu potvrdila v hromadném špurtu balíku krásným 8. místem. Nutno pochválit Sáru, která taktéž zvládla tento těžký závod.

V sobotu byla na programu poslední kategorie, a to kadetky. Vše vypadalo dobře, ale to jsme ještě nevěděli, jak se to vše zamotá a vyvine. První kolo jely holky v klidu a spíše se oťukávaly.

Naše děvčata zatím hledala pozice a hlídala si možné nástupy. Ovšem při nájezdu do druhého kola, tak jako u žákyň skoro ve stejném místě, došlo k pokusu o únik Anny Růžičkové z Dukly Praha a Julie Kopecky z LRTV Swift, bohužel pro naše barvy si ale při tomto pokusu lízla o zadní kolo jedna ze závodnic Ivaru a vzala sebou na zem i Áňu s Bárou. Nejrychleji se dokázala zorientovat Áňa a rozjela stíhačku hlavního balíku, před kterým stále bylo duo Růžičková- Kopecky. S vydáním značných sil se to podařilo a Anna si dojela hlavní balík. Barča, ač trošku v šoku po pádu, se dala taky rychle dohromady a ve spolupráci s Míšou Poulovou a Natkou Mikšaníkovou se pomalu přibližovala k hlavnímu balíku, který už v té době zlikvidoval únik Růžičková + Kopecky. Toto se jim podařilo a Bára s Natkou se vrátily do hlavního pelotonu, akorát Míšu Poulovou toto stálo hodně sil a bohužel se nedokázala s holkama vrátit. Nutno říct, že Míša se obětovala pro Barčin a Natčin návrat. V této chvíli jsme věděli, že i kdybychom nevyhráli, tak holky nám ukázaly krásnou cyklistiku - spolupráce jak má být.

Ve třetím kole na stejném místě za obcí došlo k dalšímu ataku třech závodnic – Růžičkové, Hladíkové a Kopecky. Později se ukázalo , že tento útok bude vítězný. Holky si pomalu tvořily náskok na hlavní peloton, kde v té chvíli nebyla vůle s tím něco udělat. Posléze z vedoucí skupiny odpadla Katka Hladíková z Ivaru a byla dostižena balíkem. Náskok Růžičkové a Kopecky pomalu narůstal a zůstalo to tak až do cíle, kde nejvíce sil prokázala Julia Kopecky. Naše holky šly do hromadného špurtu balíku, ale v té chvíli bylo vidět, že předchozí sjíždění po pádu je stálo hodně sil. I přes to si pro krásné 5. místo dojela Natka Mikšaníková, Anna brala 7. místo, Barča 17. V další skupince statečně bojovala Míša Poulová s Verčou Zoubkovou a braly 21. a 23. místo. Po dojezdu bylo hodně znát, že si holky sáhly na dno svých sil. V tomto okamžiku je ale potřeba ještě jednou vyzvednou výkon našich děvčat, která nám ukázala krásu silniční cyklistiky .

Kadeti závodili po dnu volna až v neděli a čekalo na ně 7 okruhů, tzn. 84,7 km.

Tento závod začal velmi vlažně a vypadalo to, jakoby se klukům moc nechtělo. První, kdo se pokusil o únik,  byl Elbadri z Ivaru , kluci  ho nechali vyvětrat a po čase ho pohltil peloton zpět.

I Šimon se dostal do krásného úniku se 4 dalšími kluky. Kluci spolupracovali, ale ne tolik, jak by měli a tak je hlavní balík také pohltil.

Elbadri byl v tomto závodě hodně aktivní a pokusil se znovu o únik, který mu už vyšel a podařilo se mu na hlavní peloton najet 25 vteřin náskok. I tento únik byl po třičtvrtě okruhu sjet a peloton byl opět kompletní. Ovšem tempo se pomalu začínalo stupňovat a peloton se začal drobit.

Vepředu po pár pokusech o nástup zůstalo přibližne 30 závodníků z cca 80 .

Vše nasvědčovalo hromadnému špurtu, což se potvrdilo a pro Sportcomplex z toho bylo nádherné 8. místo Šimona Vaníčka, který se po celý závod dokázal držet v popředí. Kuba bohužel neměl svůj víkend a bylo z toho 60. místo.

Bylo to všechno krásné a za rok zase nashledanou.