Skip to main content

Tradičně "otvíráme" v Hlohovci - POZVÁNKA

“Otvírák“ silniční sezóny 2024 již tuto sobotu!

Tradičně zkraje jara, tradičně v Hlohovci a jeho blízkém okolí, tradičně s velkým nadšením po dlouhé zimě i letos otevíráme novou cyklistickou sezónu poněkud netradičním, avšak velmi populárním a divácky atraktivním silničním závodem. Trofeo Cinelli – Synett 2024 je zde, již tuto sobotu 23. března!

Nejprve se krátce ohlédněme do historie tohoto sportovního klání. Jak je v našem cyklistickém sdružení zvykem, závod vznikl především pro děti, aby po náročné zimní přípravě měly možnost vzájemně porovnat své síly a takzvaně “otestovat formu“. Myšlenka se dále rozvíjela a jako neocenitelný motivační faktor pro vyrůstající cyklisty a cyklistky ze všech koutů republiky tak již dlouhá léta bezesporu působí názorná ukázka toho, jak závodí elitní muži a ženy, s nimiž se mohou na stejné trati v Hlohovci nepřímo konfrontovat, a zároveň nahlédnout do zázemí profesionálního sportu. Trofeo Cinelli – Synett se tak stalo neodmyslitelnou součástí sportovního kalendáře, s přesahem daleko za hranice našeho regionu. Přestože se nejedná o závody jakkoliv hodnocené body do celostátních soutěží, jde o slavnostní zahájení silniční sezóny, které se tak vrylo do srdcí závodníků, diváků, sponzorů a pochopitelně i nás – pořadatelů a všech dobrovolníků, jež nám s organizací ochotně pomáhají.

337990562 887446939182430 2136723249930656048 n

V průběhu celého dne se zde prolínají nejrůznější výkonnostní skupiny, od těch nejmenších, přes žáky, kadety, hobby závodníky, juniory, “třiadvacítkáře“, až po elitní závodníky, to vše v kategoriích mužů i žen, což závodu nepochybně dodává už zmíněnou atraktivitu a náboj.

V takzvané dopolední vlně spolu soupeří hned několik kategorií zároveň, šikovně nakombinovaných tak, aby daly prostor pro vznik rychlých a početných skupin, které mezi sebou ostře závodí. Zpravidla nejsilnější bývají hobby muži a spolu s nimi kadeti a ženy s juniorkami. Závodníci vozí startovní čísla dle své kategorie a v cíli vše spolehlivě vyhodnocuje čipová technologie, nicméně zkušenosti a schopnost pohybu a orientace ve skupině zde hrají klíčovou roli při cestě za úspěchem.

hlo23kadetkybalikpostartu

Ve snaze o zajištění co nejvyšší bezpečnosti nejmladších kategorií, konkrétně žáků, žákyň a kadetek, jsme loni poprvé zavedli tzv. polední vlnu, v níž děvčata stíhala v krásné bitvě o dva roky mladší chlapce.

Naprostým vyvrcholením dne je pak odpolední hlavní závod s handicapy. Velice ostrá zkouška pro juniory a hned od startu pořádný kvapík pro U23 i elitní muže. Událostmi nabitý závod, zajímavý pro oko nejednoho diváka, sportovního fanouška i nezasvěceného laika. Podmínky jsou jasně definovány, karty rozdány hned od startovní čáry. Ceny mají všechny tři kategorie i v absolutním pořadí společné, stejně tak dvě hodnocené finanční prémie na trati. O motivaci je tedy postaráno více než dostatečně. Teprve v jedenáctém ročníku se juniorům poprvé podařilo proniknout do první desítky, zejména díky tomu, že dnes již nemají omezené převody. S ohledem na tradiční pohárový závod, jenž elitní muži absolvují hned druhý den, se také trať zkrátila na pouhých 80 km.

hlo23juniorcil

A jak to dopadne letos? Vývoj hlavního závodu je vždy velmi těžko předvídatelný. Při pohledu do startovní listiny už nyní vidíme velmi silně zastoupené kategorie juniorů a U23. Není tak zcela vyloučeno, že by mladíci mohli svůj čtyř-, resp. tříminutový náskok ze startu uhájit. Vloni jsme byli svědky přesně toho, kdy se po úvodním prudkém stoupání záhy po startu a na bočním větru za obcí Hlohovec ve druhém kole z taktických důvodů přestalo spolupracovat na tempu, a skupina Elite již čelo závodu neviděla. Dokonale toho využil královehradecký celek Elkov Kasper, když nápor všech soupeřů zlomil a následně určoval dění a tempo celého závodu na špici. Výsledek hovořil jednoznačně v jejich prospěch – obsadil kompletně celé pódium.

hlo23kadetkybedna

Na prahu nové sezóny se tedy opět máme na co těšit! Sportovní emoce jsou obrovským nábojem pro naši práci a díky nim Vám chceme znovu zprostředkovat silniční cyklistiku v celé její kráse. Čeká Vás bohatý program, obdivuhodné sportovní výkony, rozhovory s vítězi, příspěvky na sociální sítě, dárečky od sponzorů, občerstvení a spousta zábavy. Všichni jste srdečně zváni!

buri roz

 

foto: Jan Brychta / 2brand / Ján Melicher

text: SCX